а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заграб

мн. заграби
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11304
Нешто што може да се крене наеднаш со двете раце.
Англиски: load
Примери:
Секој носеше по заграб дрва.
Партизаните во заграби внесоа слама.