а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заграда

мн. загради
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16374
1. ограда
Англиски: fence Албански: gardh
Употреба: Архитектура и градба
2. Интерпункциски знак со кој во текстот се одделува она што е споредно или вметнато.
Англиски: parenthesis Албански: kllapa
Употреба: Граматика
3. Знак што покажува дека еден помал или поголем израз може да се смета како посебна целина, како посебен број.
Англиски: parenthesis Албански: kllapa
Употреба: Математика
Примери:
мала заграда, средна заграда, голема заграда