а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заграка

загракаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27018
1. Почне да грака.
Англиски: crow Албански: kërret, gugas
Употреба: Зоологија
Примери:
Некаде блиску заграка страчка.
2. Почне да вреви, да вреска.
Англиски: shriek Албански: piskas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Децата загракаа во дворот.
Го пушти посилно радиото и му заграка над глава.
Изведенки
загракува несв.
загракуваат