а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загрвала

загрвалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да грвала нешто.
Англиски: roll Албански: rrokullis, rrotulloj
Примери:
Тој го загрвала бурето по патот.
2. (се загрвала) Почне да се грвала.
Англиски: roll Албански: rrokulliset, rrotullohet
Примери:
Тие се загрвалаа по подот.
Изведенки
загрвалува несв.
(се) загрвалуваат