а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загргори

загргорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25898
Почне да гргори.
Англиски: gurgle
Примери:
Загргори водата во потокот.
Изведенки
загргорува несв.
загргоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК