а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загубен

загубениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3385
1. Што е изгубен, исчезнат привремено или трајно.
Англиски: lost Албански: i humbur
Примери:
загубен контакт
загубена љубов
загубени пари
2. Што е пропаднат, безвреден.
Англиски: forlorn Албански: i humbur
Употреба: Преносно значење
Примери:
загубена работа
загубени луѓе
загубен поглед
3. Што е далечен, зафрлен.
Англиски: remote Албански: i harruar
Употреба: Преносно значење
Примери:
загубено село
Изведенки
1. загубено прил.
Пример: Погледнува загубено наоколу.
2. загубеност ж.