а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задева

задаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7195
1. Предизвикува некого со закачки.
Англиски: molest Албански: ngacmoj
Примери:
Никого не задевај и никој нема да те задева.
2. (се задева) Се шегува со некого, се задира.
Англиски: tease Албански: ngas, bezdis
Примери:
Тој многу сака да се задева.
Децата се разбудиле и се задеваат во постелата.
Изведенки
задевање ср.
мн. задевања
глаг. им.
Пример: Не можеше веќе да ги поднесе нејзините задевања.