а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задевојчи

(се) задевојчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38519
Стане девојка, помине детска возраст, се помоми.
Примери:
Таа се задевојчила во шеснаесеттата година.
Изведенки
задевојчува несв.
(се) задевојчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи