а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задене

заденат; задени, заденете; заденав, заденаа; заденал; заденат; (ќе) заденев. (ќе) заденеа; (ќе) заденел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24672
1. Закачи, стави нешто во друго нешто.
Англиски: stick
Примери:
Рацете ги заденал во широкиот појас.
Кубурот му беше заденат за појасот.
2. Задре, гибне некого.
Англиски: dare
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој сигурно пак ќе не задене како секогаш.
Сакаа да го заденат младото попово ергенче.
Изведенки
1. заденува несв.
заденуваат
2. заденување ср.
глаг. им.