а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задере

задерат; задери, задерете; задрав, задраа; задрал; задран; задерев, задереа; задерел; задерен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43278
Почне да дере.
Англиски: skin
Примери:
Го зедов ножот и ја задрав козата.
Изведенки
задерува несв.
задеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи