а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задигне

задигнат; задигни, задигнете; задигнав, задигнаа; задигнал; задигнат; (ќе) задигнев, (ќе) задигнеа; (ќе) задигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44119
задига
FlexiMac
 менување на македонски глаголи