а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задира

задира, задираат; задирал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22615
1. задева
Англиски: tease
Примери:
Не го задирај, многу е лут.
2. допира, навлегува, засега
Англиски: touch
Примери:
Тоа не задира во вашите лични слободи.
Опозицијата ќе го поддржи секое решение кое нема да задира во идентитетот.
Изведенки
задирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи