а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задирка

задиркаат
Вид збор: Глагол, свршен
закачи, предизвика, задева
Англиски: tease
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
задиркува несв.
задиркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК