а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задишан

задишани
Вид збор: Придавка
Ранг: 10917
Што дише тешко и забрзано од умора, возбуда и сл.
Англиски: panting
Примери:
Влезе внатре сиот црвен и задишан.
Седеа во сеното малку задишени.
Изведенки
1. задишано прил.
Пример: Задишано трчам по брегот. Се искашла задишено.
2. задишаност ж.
3. задишен прид.
задишени
4. задишено прил.
5. задишеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК