а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задоволно

Вид збор: Прилог
Ранг: 3326
Со израз на задоволство.
Англиски: contentedly Албански: knaqësi
Употреба: Ботаника
Примери:
Тој задоволно раскажуваше.
Се насмевнав задоволно.
Изведенки
задоволено прил.
Пример: Барањето беше задоволено.