а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задои

задојат; задој, задојте; задојав, задојаа, задоив, задоија; задојал, задоил; задојан, задоен; задоев, задоеја; задоел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18165
1. Даде на новороденче за прв пат да цица.
Англиски: nurse Албански: jep gji
Примери:
Размислуваше со чие млеко да го задои своето првенче.
2. Исполни, напои некого со определено уверување, идеја, чувство и сл.
Албански: frymëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Најубавото со што ги задоила своите деца е љубовта кон народот.
Изведенки
1. задојува несв.
задојуваат
2. задојување ср.
глаг. им.