а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задолжение

мн. задолженија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8655
задача, должност, обврска
Англиски: obligation Албански: obligim, detyrë
Примери:
Како задолжение за дома учениците го вежбаат убавото рецитирање.
Многу ја оптоваруваа задолженијата околу куќата.
Во својот работен век имал повеќе општествени задолженија.