а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задолжение

мн. задолженија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8542
задача, должност, обврска
Англиски: obligation Албански: obligim, detyrë
Примери:
Како задолжение за дома учениците го вежбаат убавото рецитирање.
Многу ја оптоваруваа задолженијата околу куќата.
Во својот работен век имал повеќе општествени задолженија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК