а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задолжителен

задолжителниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7122
Што мора, што треба да се направи, без исклучок.
Англиски: mandatory
Примери:
задолжителни предмети во наставата
задолжителни часови
задолжителна лектира
задолжителен откуп
Изведенки
задолжителност ж.