а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задорлив

задорливиот
Вид збор: Придавка
Што има склоност кон задирање, кон задевање.
Примери:
задорливо момче