а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задоцнет

задоцнетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6269
Што се појавува по вообичаеното, по определено време.
Англиски: late
Примери:
задоцнет минувач
задоцнета грижа
задоцнета пролет
задоцнети сигнали
Изведенки
1. задоцнето прил.
Пример: Сѐ се одвиваше некако задоцнето.
2. задоцнетост ж.