а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задојница

мн. задојници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24971
Жена (обично некоја друга, а не мајката) што прва му дава да цица на новороденчето.
Англиски: nurse
Примери:
За задојница ја одреди својата најдобра другарка.