а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задразни

задразнат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да дразни.
Англиски: irritate
Примери:
Правот ме задразни.
Децата го задразнија старецот со своите викотници.
Изведенки
1. задразнува несв.
задразнуваат
2. задразнување ср.
глаг. им.