а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задрапа

задрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45428
1. Почне да драпа.
Англиски: scratch Албански: kruaj
Примери:
Девојчето ја задрапа мачката по грбот.
2. (се задрапа) се чеша
Англиски: scratch Албански: kruaj
Примери:
Тој се задрапа по снагата.
Изведенки
задрапува несв.
(се) задрапуваат