а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задрнка

задрнкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49283
1. Почне да дрнка на некој жичен инструмент.
Англиски: strum Албански: mshoj, bie
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој задрнка на гитарата.
2. Почне да брбори, да дрдори.
Англиски: blab Албански: llafos, llomotis
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Старецот задрнка нешто.
Изведенки
задрнкува несв.
задрнкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК