а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задроби

задробат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да дроби нешто.
Англиски: break Албански: thërmoj
Примери:
Задроби од лебот во чинијата со млеко.
2. задрнка
Англиски: bore Албански: mërzi
3. (се задроби) Почне да се дроби.
Англиски: crush Албански: shtrydh
Примери:
Мразот се задроби од тешките удари.
Изведенки
задробува несв.
(се) задробуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК