а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задруга

мн. задруга
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7180
1. Семејна заедница, фамилија со поголем број членови, поврзани со блиска крвна сродство, кон водат заедничко домаќинство и имаат заеднички имот.
Англиски: extended family Албански: bashkësi
Употреба: Историја
Примери:
Во минатото, луѓето живееле во големи задруги.
2. Колективна организација, здружение за вршење или организирање на разни стопански и други дејности.
Англиски: cooperation Албански: kooperativë
Употреба: Економија
Примери:
Земјоделска задруга.
Селска задруга.
Младинска задруга.
Претседателот на задругата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи