а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задушевен

задушевниот
Вид збор: Придавка
Што е искрен, топол, срдечен.
Англиски: cordial
Употреба: Книжевен збор
Примери:
задушевна автобиографија
Изведенки
1. задушевно прил.
Пример: Раскажуваше задушевно.
2. задушевност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК