а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задушен

задушниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11841
1. Што отежнува дишење.
Англиски: stuffy
Примери:
Задушен воздух.
Задушена миризба.
Задушена просторија.
2. Што е со придушен звук.
Англиски: silenced
Примери:
Задушени липања.
Задушен глас.
Задушен тропот.
3. Што се однесува на задуша.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Задушна недела.
Задушни денови.
Изведенки
задуешно прил.
Пример: Задушено бучи реката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК