а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задушка

задушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35576
Почне да душка, да мириса, да бара нешто.
Англиски: sniff
Употреба: Деминутив
Примери:
Кучињата задушкаа низ шумата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК