а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задушница

мн. задушници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12380
1. Црковна служба за помен на мртвите.
Англиски: memorial service Албански: shërbim memoriali
Употреба: Црковен термин
2. Ден определен од црквата за спомен на мртвите.
Примери:
Утре е задушница.
3. Тоа што се раздава за задуша.
Примери:
Секој празник одеше на гробот и му носеше задушница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК