а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заедно

Вид збор: Прилог
Ранг: 182
1. Во заедница, во друштво со некого.
Англиски: together Албански: bashkë
Примери:
Заедно береа грозје.
Заедно бевме на село.
Живееме заедно.
2. Во исто време.
Англиски: simultaneously Албански: njëherësh
Примери:
Заедно дипломирале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи