а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заеме

(се) заемат; заемав, заемаа; заемал; заеман; (ќе) заемев, (ќе) заемеа; (ќе) заемел
Вид збор: Глагол, свршен
зајми
Англиски: borrow
Изведенки
1. заема несв.
(се) заемаат
2. заемање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК