а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закашка

закашкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42806
1. Извалка нешто.
Англиски: stain Албански: përlyn, njollos
Примери:
Ножот беше закашкан од масата.
2. (се закашка) се извалка
Англиски: stain Албански: përlyhet, njolloset
Примери:
Детето се закашка во водата.
Изведенки
закашкува несв.
(се) закашкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи