а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заквичи

заквичат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28066
1. За свиња, куче - почне да квичи.
Англиски: squeak Албански: cifkëlloj
Примери:
Песот болно заквичи.
2. За дете - почне да вреска, да пишти.
Англиски: scream Албански: piskas, bërtas
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Детето се исплаши и заквичи.
Изведенки
заквичува несв.
заквичуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи