а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закити

закитат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10866
1. Почне да кити.
Англиски: decorate Албански: dekoron
Примери:
Тие ја закитија елката со лампиони.
2. Накити, украси со накит и сл.
Англиски: adorn Албански: zbukuron
Примери:
Свекрвата ја закити невестата со злато.
Иконата ја закити со босилкова китка.
3. (се закити) Се накити, се украси со накит и сл.
Англиски: adorn Албански: zbukuron
Примери:
Се закити со златни ѓердани.
Изведенки
1. закитува несв.
(се) закитуваат
2. закитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК