а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклава

заклаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да клава, да става нешто едно по друго.
Англиски: put
Примери:
Заклава на масата разни јадења.