а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

законит

законити
Вид збор: Придавка
Ранг: 20335
1. Што е во согласност со законот, што се заснова на закон.
Англиски: legal
Употреба: Правда
Примери:
Законити норми.
Законит надзор.
2. Што е определен, признат со закон.
Англиски: legal
Употреба: Правда
Примери:
Законита сопруга.
Законит наследник.
3. Што е природен, логичен.
Англиски: logical
Примери:
Законит пат.
Законит процес.
Изведенки
1. законито прил.
Пример: Целата работа треба да се изведе правилно и законито.
2. законитост ж.
мн. законитости
Пример: Општествени законитости. Историски законитости.