а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закоравен

закоравениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17646
1. тврд, корав
Англиски: hardened, encrusted
Примери:
Закоравена лузна.
Закоравени раце.
2. бесчувствителен, жесток
Англиски: fierce
Употреба: Преносно значење
Примери:
Закоравена душа.
3. Што е целосно предаден на нешто лошо.
Англиски: brutal
Употреба: Пејоратив
Примери:
Закоравен пијаница.
Закоравен злосторник.
Изведенки
закоравеност ж.