а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрка

закркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да крка (да јаде и да пие лакомо и обилно).
Англиски: stuff Албански: ha me ngutje
Употреба: Разговорно
Примери:
Седнаа на масата и закркаа како никогаш да не виделе јадење.
2. закрака
Англиски: cluck Албански: ha, ushqej
3. закрека
Англиски: croak Албански: ha, ushqej
Употреба: Дијалектен збор
4. заклокоти
Англиски: bubble Албански: kllukoj
Употреба: Дијалектен збор