а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закупнина

мн. закупнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30073
Пари што се даваат за закуп; цена на закупот.
Англиски: rent Албански: qira, rentë
Употреба: Економија
Примери:
Закупнината за станот е многу висока.