а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закуп

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14052
Привремена употреба, користење на нешто (обично недвижен имот) со однапред договорена цена.
Англиски: rent Албански: qesim, qira, rentë
Употреба: Економија
Примери:
Земјата ја даде под закуп.
Договор за закуп.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи