а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залади

заладат; заладил; заладен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26639
1. (само во 3. л.) Почне да станува ладно.
Англиски: cool off Албански: ftohet
Примери:
Времето залади.
Ноќите заладија.
2. Стане ладно.
Англиски: cool off Албански: ftoh
Употреба: Безлично
Примери:
Залади и ластовиците одлетаа на југ.
3. (се залади) Почне да станува ладно.
Англиски: cool off Албански: ftoh
Примери:
Времето се залади пред некој ден.
4. (се залади) Стане ладно.
Англиски: cool off Албански: ftoh
Примери:
Надвор се залади.
Изведенки
1. заладува несв.
(се) заладуваат
2. заладување ср.
глаг. им.