а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залеби

залебат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (за жито и сл.) Фати леб, заврзе плод.
Албански: lidhë
Примери:
Житата залебија.
2. Обезбеди работа, служба некому, вработи некого.
Англиски: employ Албански: siguroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Молеше да и го залебат синот во фабриката.
3. (се залеби) Се вработи.
Англиски: work Албански: punësua
Примери:
Изучи за судија, но не успеа да се залеби.
Изведенки
залебува несв.
(се) залебуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК