а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заличи

заличат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6308
1. Почне да личи на нешто или некого, да изгледа како нешто или некого.
Англиски: resemble Албански: ngjan, përngjan
Примери:
Ќе ти направам нов костум да заличиш на човек.
Гласот на командантот заличи на татнеж.
2. Накити, украси, разубави нешто.
Англиски: decorate Албански: dekoron, zbukuron
Примери:
Откога дојдовте вие, ми ја заличивте куќата.
Цвеќињата ја заличија собата.
Изведенки
1. заличува несв.
заличуваат
2. заликува несв.
заликуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК