а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залог

мн. залози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12221
1. Вреден, драгоцен предмет или имот што се заложува за извесно време заради заем во пари.
Англиски: pawn Албански: kapar
Примери:
Накитот го даде како залог.
2. Морална гаранција, уверување дека ќе се изврши определена обврска.
Англиски: guarantee Албански: garancion
Употреба: Преносно значење
3. Глаголска категорија, својство на глаголските форми да го покажуваат односот на лицето кон глаголското дејство.
Албански: kategori verbale
Употреба: Граматика
Примери:
Активен залог.
Пасивен залог.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК