а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заменка

мн. заменки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11682
1. Bид збор што упатува, што посочува нешто; со именска или придавска функција.
Англиски: pronoun Албански: përemër
Употреба: Граматика
Примери:
лична заменка
повратна заменка
показна заменка
2. замена
Англиски: replacement Албански: ndrim
Употреба: Дијалектен збор
3. заемница
Албански: huazim
Изведенки
заменски прид.
заменскиот
Што се однесува на заменка во граматиката.
Пример: заменски форми
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК