а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заметка

заметкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. зафрли, затури
Англиски: mislay Албански: hudhi
Примери:
Тој го заметкал некаде писмото.
2. замрси, заплетка
Англиски: mess up Албански: ngatërroj
Примери:
Таа ги заметка работите уште повеќе.
3. (се заметка) Почне да се вртка, да се мотка.
Албански: sillet
Примери:
Војниците се заметкаа околу нас.
Изведенки
1. заметкува несв.
(се) заметкуваат
2. заметкување ср.
глаг. им.