а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заметне

заметнат; заметни, заметнете; заметнав, заметнаа; заметнал; заметнат; (ќе) заметнев, (ќе) заметнеа; (ќе) заметнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30612
Зафрли, затури, изгуби нешто.
Англиски: mislay
Примери:
Тој го заметнал некаде клучот од ковчежето.
Изведенки
1. заметнува несв.
заметнуваат
2. заметнување ср.
глаг. им.