а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замечтае

замечтаам, замечтаат; замечтај, замечтајте; замечтајав, замечтајаа; замечтајал; замечтајан; (ќе) замечтаев, (ќе) замечтаеја; (ќе) замечтаел; замечтаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50982
1. Почне да мечтае, да сонува.
Англиски: daydream Албански: ëndërroj, imagjinoj
Примери:
Таа замечтаа за подобар живот.
2. Премногу се внесе, се занесе со мечтаење.
Англиски: daydream Албански: ëndërroj, imagjinoj
Примери:
Тој замечтајал за далечни и непознати земји.