а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замечтан

замечтаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36005
1. Што е занесен во мечтаење.
Примери:
замечтано момче
2. Што содржи или изразува занесеност во мечтаење.
Примери:
замечтан поглед
Изведенки
1. замечтано прил.
Пример: Замечтано ме погледна.
2. замечтаност ж.